apteka

Zugaben, czyli drobne upominki jako podziękowanie za zakupy w niemieckiej aptece.

Zugaben, Zugaben, czyli upominki z aptekiczyli upominki z apteki
Zugaben, czyli upominki z apteki

Niemieckie apteki w przeciwieństwie do polskich mogą się reklamować i robią to bardzo chętnie. Właścicielami aptek są absolwenci studiów farmaceutycznych, którzy mogą prowadzić maksymalnie 4 apteki. Każdemu zależy, żeby biznes prosperował jak najlepiej
i stąd pomysł na zaskarbienie sobie ludzi drobnymi upominkami tzn. po niemiecku Zugaben.

Istnieje wiele możliwości na okazanie wdzięczności pacjentom. Wszystko zależy od kreatywności właściciela. 

Zapraszam na zestawienie benefitów, jakich możemy oczekiwać w niemieckiej aptece.

Zugaben – upominki

 Na swojej ścieżce zawodowej spotkałam się ze stałym składem upominków, czyli próbki od firm farmaceutycznych, chusteczki higieniczne, dla dzieci lizaki, mini żele pod prysznic. W aptece, gdzie obecnie pracuje jest opracowywany plan prezentów na cały rok. Daną rzecz wręcza się klientom przez tydzień i są to przedmioty niekoniecznie związane z apteką,  a bardziej gospodarstwem domowym. Dla przykładu wymienię : miseczki, pudełka, szczotki do butów, notesy, turystyczne szczoteczki do zębów. Zdarza się też coś do zjedzenia jak batony musli, krakersy, wafle w czekoladzie, musli, praliny lindor, przyprawy do makaronu, do szarlotki, na grilla. A także produkty kosmetyczne mydła, peelingi do ciała, balsamy, maseczki. W okresie świątecznym porcelanowe kubki, kalendarze czy czekoladowe zające i jajeczka.

Apotheken Taler – talary apteczne

Talary to moja zmora i powrót rezygnacji z pierwszej pracy w Niemczech. O co w tym chodzi? Pacjenci otrzymują talary po zakupach w aptece np. za każde wydane 5 € 1 talar, gdy trzeba coś odebrać 2 talary. Jeden talar ma równowartość 50 centów. I teraz zaczyna się najlepsze talary można wymieniać na kupony

do sklepów, płacić nimi albo odbierać prezenty jak deski do krojenia, kieliszki, miski, miseczki itp. Podsumowując nikt nie był zainteresowany poradą farmaceutyczną tylko tym ile talarów dostanie i na co może je wymienić. 

Karty z pieczątkami 

Karty z pieczątkami działają na podobnej zasadzie co talary apteczne. To takie papierowe karty, gdzie np.
za każde wydane 5 € dostaje się 1 stempelek. Po zebraniu 10 czy 20 przysługuje rabat albo prezent. 

Payback punkty

Niektóre apteki pracujące z sieciami, wykupują punkty payback. Klienci dostają 1 punkt za każde wydane 2 €, gdzie 1 punkt odpowiada 1 centowi. Punkty można mnożyć przy użyciu aplikacji a telefonie, kodów, które przychodzą pocztą. 

Prezenty urodzinowe 

W niektórych aptekach jest to butelka soku owocowego, buteleczka szampana, żel pod prysznic, a przy okrągłych urodzinach kupon o wartości np. 5 €.

Gazety

Absolutnym standardem są czasopisma. Dwutygodnik Umschau czy Mylife , miesięczniki dla seniorów, cukrzyków, kwartalniki o tematyce zielarskiej, plakaty dla dzieci. Apteki wydają gazety każdemu a czasami tylko stałym klientom czy po dokonaniu zakupu. Dla klienta gazeta jest darmowa dlatego zawsze obserwuję zwiększony ruch 1 i 15 każdego miesiąca. Seniorzy polują na gazetę z programem telewizyjnym. To gorący towar, więc zdarza nam się robić rezerwację telefoniczne. 

Ponadto apteki często służą darmowymi torbami na zakupy,  termoizolacyjnymi, wodą, etui na recepty.
W aptece można poprosić o wykonanie ksero, pilnowanie psa, wózka na zakupy, przechowanie elektronicznej hulajnogi. 
Mało kiedy wyjdziemy z apteki tylko z Danke schön. Od ponad roku zaostrzono prawo i nagradzać można tylko zakupy poza strefą recept. Więc pacjent, który przynosi 5 recept wyjdzie z pustymi rękami, a ten co potrzebuje tylko Paracetamol zostanie obdarowany. Władze tak zdecydowały, gdzie apteki wręczały kupony na bułki
do pobliskiej piekarni albo zwalniały pacjentów z opłat m, gdy ten przychodził z receptą na drogi lek. 

Tutaj więcej o rodzajach recept :

https://amhvpopolsku.pl/recepta-niemiecka-cz-1-recepta-gkv-waznosc-i-odplatnosci/

https://amhvpopolsku.pl/niemiecka-recepta-cz-2-recepta-prywatna/

https://amhvpopolsku.pl/btm-rezept-recepta-narkotyczna-w-niemczech/

Próbki preparatów

W Niemczech firmy farmaceutyczne starają dotrzeć do największej grupy pacjentów i często apteki dysponują próbkami różnych preparatów. Niekiedy pacjenci mogą samo się obsłużyć, a innym razem farmaceuta
czy technik wręczy próbkę jako dodatek do terapii zaordynowanej przez lekarza, może to być Isla na gardło, krople do oczu, krem nawilżający, witaminy. 

Podsumowanie Kiedy zastanawiasz się nad zakupem jakiegoś kremu czy preparatu spytaj w aptece o próbkę. Dzięki temu przekonasz się czy odpowiada Ci tekstura, smak, zapach. Nie wstydź się poprosić o wodę, gdy musisz jak najszybciej przyjść lekarstwo czy o chusteczki, gdy cieknie Ci z nosa, a ostatnią zużyłeś/aś u lekarza. 


Mam nadzieję, że artykuł się podobał 
Pozdrawiam serdecznie Weronika 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *