informacje

Utylizacja leków w Niemczech

utylizacja leków w niemieckiej aptece
utylizacja leków w niemieckiej aptece

Pewnie wielu Polakom mieszkającym na terenie Niemiec nasuwa się pytanie co  zrobić z przeterminowanymi lekami. Tym samym głowią się Niemcy i przynoszą je
do apteki. Ale czy to właściwa droga?

Każda apteka w Polsce jest zobligowana do posiadania kontenera na na przeterminowane leki, gdzie pacjenci mogą je bezpłatnie wyrzucić. Niestety na próżno szukać podobnych kontenerów w niemieckich aptekach.Ogromnym zdziwieniem był dla mnie widok jednej z koleżanek z pracy, która po odebraniu reklamówki z przeterminowanymi lekami, wyrzuciła je prosto do kosza na śmieci.Wiele aptek skraca sobie i ten dystans, informując pacjentów, iż  utylizacja leków w Niemczech sprowadza się do wyrzucania ich 
do domowego śmietnika.Niemcy uważają się za kraj ekologiczny, natomiast  palą śmieciami, w tym też lekami
i potem oddychają takim powietrzem, wcale nie zanieczyszczając środowiska!?

A co z kwestia bezpieczeństwa?

W Polsce apteki edukują pacjentów, jak ważna rolę pełnią kontenery na leki. Co w przypadku, gdy dzieci znajdą przy osiedlowym śmietniku kolorowe tabletki i postanawia spróbować takich cukierków.Mimo patrzących nieprzychylnie koleżanek w aptece, przyjmuje leki do utylizacji w Niemczech. To zawsze bezpieczniejsze droga niż domowy śmietnik.

Leki po zmarłych z aktualną datą ważności

Sytuacja w niemieckiej aptece wygląda identycznie jak w Polsce. Apteki nie mogą takich leków przyjmować
i przekazywać hospicjom czy wysyłać do krajów objętych wojna. Z ciężkim sercem jesteśmy zmuszeni wyrzucać nieotwarte opakowania Clexane albo innych drogich leków.

Jak apteki utylizują w Niemczech przeterminowane leki?

Częściowo zwracają producentom. Wszystko zależy jak skonstruowana jest dana umowa. Czasami w zamian dostaje się nowy towar, kiedy indziej zwracane są pieniądze, przeważnie z potrąceniem.

Utylizacja leków przeciwbólowych z grupy opiatów i na ADHD.

Tutaj obowiązuje specjalna procedura. Utylizacja zajmuje się przeważnie aptekarz, który proszkuje tabletki
i miesza je z woda albo z fusami po kawie. Dla pewności, że nikt nie będzie próbował odzyskać substancji preferuje się taka mieszankę przenieść na pampersa albo żwirek dla kota. Raczej nikogo nie zainteresuje zużyty pampers czy żwirek.Następnie należy sporządzić protokół i zebrać podpisy 2 świadków. Gotowy protokół niemieckie apteki przechowują 3 lata razem z dokumentacja przychodu i rozchodu tych substancji. 

Mam nadzieję, że artykuł się spodobał.
pozdrawiam Weronika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *