apteka

Recepta niemiecka cz.1 – recepta GKV ważność i odpłatności

recepta niemiecka
recepta niemiecka GKV – po korekcie ochrona danych osobowych 😉

Recepta niemiecka w odróżnieniu od recepty polskiej to gama kolorowych druków, gdzie każdy wzór odpowiada innemu rodzajowi recepty. Na początku pragnę przybliżyć Ci najpopularniejszą receptę i podstawowe informacje.

Zanim przejdę do szczegółów, podam parę informacji ogólnych.

Ceny leków na receptę  zarówno ze zniżką jak i na 100% są takie sama w całym kraju.

Lekarz ma prawo do nabycia leków z kategorii  na receptę za okazaniem ważnej legitymacji lekarskiej.

W sytuacji, gdy lekarz jest ubezpieczony z jednej z Gesetzliche Krankenkasse czyli ustawowe ubezpieczenie zdrowotne nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wypisał na siebie receptę ze zniżką.

Lekarz dentysta może wypisać pacjentowi  receptę tylko na leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, znieczulające

i antybiotyki. Ta sama reguła dotyczy recept pro familia i pro auctore.

Lekarz weterynarz nie może przepisywać leków dla ludzi.

Na recepcie mogą zostać przepisane 3 leki.

Nie należy na jednej recepcie przepisywać leków i środków medycznych.

Insulina i igły do pena

Insulina i paski do glukometru

Recepta niemiecka GKV

wzór recepty GKV
wzór niemieckiej recepty GKV z objaśnieniami

Tytułem wstępu objaśnię na co składa się niemiecka recepta GKV, która jest najpopularniejsza.

Kolorem zielonym opisałam elementy stałe w recepcie, które wypełnia lekarz. W zdecydowanej większości mamy do czynienia z receptami drukowanymi, ale zdarzają się też recepty wypisywane ręcznie.

Kolorem fioletowym opisałam elementy, które zadrukowuje apteka w momencie realizacji recepty.

Myślę, że obrazek jest na tyle czytelny, iż nie ma potrzeby, żeby analizowała punkt po punkcie. Chciałabym się skupić na ogólnikach ważnych dla laika i dla profesjonalisty. Innym razem przeanalizuje receptę niemiecką GKV bardziej szczegółowo, bo nie chce zniechęcać pacjentów apteki, którzy zadają sobie zupełnie inne pytania niż farmaceuci czy technicy.

 Na tym druku są wypisywane prawie wszystkie leki, leki recepturowe, bandaże, plastry, środki pomocnicze jak igły do insulin, igły na nakłuwaczy, rajstopy uciskowe, paski do glukometrów, szczepionki, zapotrzebowanie przychodni lekarskich, pampersy i podkłady, ciśnieniomierze.

Lekarz zaordynuje leki na tym druku recepty, gdy jesteś ubezpieczona/a w jednej z Gesetzliche Krankenkasse czyli ustawowe ubezpieczenie zdrowotne np. AOK, Techniker, BARMER itp.

Ważność niemieckiej recepty GKV

Ważność niemieckiej recepty GKW wynosi 1 miesiąc np. od 13 maja do 13 czerwca na leki z uwzględnieniem antybiotyków! (ileż to razy ktoś wpada wieczorową porą do apteki z pomiętą receptą na antybiotyk, która ma dobre 3 tygodnie i potrzebuje dany lek na CITO).
Recepta jest ważna 28 dni na środki pomocnicze. UWAGA paski do glukometrów nie są środkami medycznymi.
Recepta na isotretynoinę i na acytretynę są ważne 7 dni z datą wystawienia dla kobiet i dziewcząt w wieku produkcyjnym. Dla kobiet i nastolatek w wieku rozrodczym można wydać maksymalnie miesięczne zapotrzebowanie.

Odpłatność niemieckiej recepty GKV

Zwolnieni z odpłatności

Dzieci do 12 roku życia i nastolatki z niepełnosprawnością czy wadami w rozwoju do 18 roku życia dostają leki za darmo zarówno z grupy Rx jak również OTC. Warunkiem wydania leków bezpłatnie jest recepta. Kasy chorych w pojedynczych przypadkach nie pokrywają 100 % kosztów i rodzice są zobligowani do zapłacenia różnicy, mowa o kwotach do 2 Euro.

Osoby legitymujące się kartą zwalniającą z opłat – Befreiungskarte również otrzymują leki za darmo.

opłata za receptę

Na recepcie w lewym górnym rogu jest kwadracik do zaznaczenia przez lekarza czy pacjentowi  przysługuje to prawo (Gebuer.fr).  Bez względu czy na recepcie przychodnia zaznaczyła właściwy kwadracik apteka jest zobowiązana wylegitymować pacjenta i po okazaniu ważnej karty do wydania leków. W sytuacji, gdy pacjent nie ma karty przy sobie należy zadzwonić do kasy chorych  i zapytać o zniżkę, sprawdzić w karcie pacjenta, jeśli takową posiada, w systemie, gdy w przeszłości realizował u nas receptę albo poprosić by ktoś z rodziny wysłał zdjęcie karty whatsappem.

Gdy nie ma czasu na wyjaśnienie posiadania karty czy też jej braku pacjent musi ponieść koszty opłat recepturowych. Jeśli pacjent jest zwolniony z opłat może przedłożyć rachunek w swojej kasie chorych, pieniądze zostaną mu zwrócone.

Z opłat za leki są zwolnione także ciężarne, u których choroba rozwinęła w wyniku ciąży. Mowa o cukrzycy, nadciśnieniu, niedoborach żelaza. Lekarz powinien odnotować na recepcie skrót MuVo (Mutterschaftsvorsorge) albo Gravidität inaczej ciąża. Jeśli brakuje tej adnotacji warto zadzwonić do lekarza, poprosić pacjentkę o okazanie książeczki ciążowej i tam znajdziemy potrzebne informacje.

Wysokość opłat na niemieckiej recepcie

Pacjenci płacą tzw. opłatę za pozycję na recepcie (kwadracik po lewej stronie drugi od góry Geb-pfl). Kwota wynosi od 0 do 10 euro za opakowanie.

Jeśli lek czy bandaż kosztuje mniej niż 5 euro za lek płaci się 100%

Gdy pozycja na recepcie kosztuje 5- 50 Euro opłata wynosi 5 Euro

Natomiast kiedy pozycja na recepcie kosztuje 50,01 – 99,99 Euro oplata wynosi 10% wartości np. cena rynkowa to 64,50 do zapłaty będzie 6,45

A jeżeli pozycja na recepcie kosztuje 100 euro i wzwyż  opłata wynosi  10 euro

Reasumując – na recepcie mamy :

Lek A za 15,69

Lek B za 120 2 opakowania

Paski  8 opakowań  – za zawsze darmowe

Ile zapłacisz 5 + 20 + 0 = 25 Euro

Wyjątki od reguły….

Niestety nie jest to takie proste jak się wydaje. Jak wspominałam na początku tego postu w Niemczech pacjenci mają szeroki wybór kas chorych. Każdy pełnoletni i pracujący obywatel decyduje, do której kasy chorych się zapisać. Kasę chorych można zmieniać dowolną ilość razy.

Kasy chorych podpisują umowy z firmami farmaceutycznymi na leki, za zależności od kasy chorych umowy zmieniają się co kwartał, co miesiąc, co pół roku. Nie ma na to określonej reguły.

Jakie są konsekwencje dla pacjentów?

Lekarz przepisał panu Kowalskiemu Bisoprolol firmy ABZ.  Pan Kowalski od 5 lat przyjmuje bisoprolol z firmy ABZ, dobrze go toleruje, zna opakowanie. Podczas realizacji recepty apteka informuje pana Kowalskiego, że bisoprololu firmy ABZ nie może wydać. Kasa chorych nawiązała współpracę z innymi firmam.

Pan Kowalski ma 3 wyjścia :

wziąć bioprolol z innej firmy

zapłacić za lek prywatnie na 100%

poprosić aptekę, żeby w jego imieniu zadzwoniła do lekarza i zapytała czy lekarz na recepcie przy pozycji Bisoprolol ABZ może postawić krzyżyk. ( na wzorze recepty Aut Idem koło wypisanej pozycji)

Wtedy pacjent dostanie lek ze swojej ulubionej firmy, a to nie takie proste. Pan Kowalski musi mieć dobre wytłumaczenie dlaczego jest w stanie zażywać tylko tabletki z tej firmy.

Argumentacja dla aut Idem Kreuz

brak możliwości dzielenia,

nietolerancja laktozy

brak efektu terapeutycznego innej firmy

inny kolor tabletek, gdy mamy do czynienia z politerapią i pacjent rozróżnia tabletki tylko po kolorach.

Niektóre leki  niektórych firm są zwolnione z opłat. Ciężko się tu powoływać na przykłady, ponieważ w każdej kasie chorych to wygląda inaczej.

Czasami dochodzi do niekomfortowych sytuacji, kiedy mam recepty od małżeństwa. Państwo są ubezpieczeni w 2 różnych kasach chorych  i oboje przyjmują ramipril w tej samej dawce, ich kasy chorych płacą za tę samą firmą, jednak pani dostaje tabletki za darmo, a pan niestety musi zapłacić 5 Euro.

Podobnie jest w sytuacji, gdy pacjent przyjmuje dany lek regularnie, kwartalnie. Przychodzi w nowym kwartale
i okazuje się, że tabletki jeszcze 3 miesiące temu darmowe są teraz objęte opłatą.

Analogicznie jak w Polsce lekarz  może zapisać więcej niż 1 opakowanie leku.  Pacjent musi wszystkie leki wykupić od razu, nie ma możliwości wystawienia odpisu. Jednakże można poprosić aptekę o rezerwację leków i odbiór w późniejszym czasie Przeważnie apteka się zgodzi i przetrzyma leki do 2 tygodni.

Temat niemieckiej recepty GKV nie został jeszcze wyczerpany. Starałam się przybliżyć wszystko skrótowo, żeby było najbardziej zrozumiałe.

niemiecka recepta – tutaj opis po niemiecku

W razie wątpliwości i pytań pisz.

Pozdrawiam

Weronika

2 komentarze

  • Aneta

    Mam stwierdzoną lipidemie 2 stopnia i dostałam jedna receptę na drenaż limfatyczny 6 zabiegów za receptę zaplacilam32 euro później następna recepta 10 zabiegów zaplacilam46 euro jestem w AOK czym spowodowane są te opłaty??

    • am_hv

      Witaj! Ciężko jest mi odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ w aptece takich usług nie świadczymy. Mogę się tylko domyślać, że chodzi o koszt usługi. 6 masaży kosztuje mniej niż 10 zabiegów. Płaci się jakiś procent wartości wszystkich masaży, pewnie stąd ta różnica. Najlepiej dopytać w AOK. A jak efekt po masażach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *