leki

Pyralgina w Niemczech

odpowiedniki pyralginy w Niemczech
odpowiedniki Pyralginy w Niemczech

W dzisiejszym wpisie zestawienie odpowiedników pyralginy w Niemczech. 

Bardzo często spotykam się z pytaniem jak nazywa się odpowiednik pyralginy w Niemczech i czy można ten lek kupić bez recepty.
Pyralgina to nazwa handlowa związku chemicznego o nazwie metamizol sodowy. Jest to związek o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. W polskich aptekach dostępny bez recepty, natomiast za Odrą potrzebna jest recepta od lekarza.

Postaci leku

Na półkach aptecznych w Polsce można znaleźć Pyralginę w formie tabletek i proszku do sporządzania roztworu. Nierzadko wykonuje się też dla dzieci leki recepturowe z metamizolem sodu. W odróżnieniu
od Polski niemieckie apteki dysponują tą substancją pod postacią  tabletek i kropli.

Wielkości opakowań tabletek i kropli

Tabletki : 10, 20, 30, 50 sztuk

 Krople : 20, 50, 100 ml


Wielkość opakowania jaką przepisze lekarz zależy od typu schorzenia, długości trwania planowanej terapii. Pacjenci cierpiący na przewlekłe bóle przeważnie realizują czerwoną receptę na 50 tabletek, a pacjenci wypisani że szpitala mają zapisane 10 bądź 20 tabletek. Przy dawkowaniu 3-4 razy na dobę 1 tabletkę leki bardzo szybko się kończy, dlatego lekarze często przepisują po 2,3 opakowania leku. W przeciwieństwie
do tabletek krople są ekonomiczniejsze, ponieważ przyjmuje się zazwyczaj 3-4 razy na dobę 20-40 kropli. Krople mają gorzki smak, więc dobrze rozcieńczyć je w wodzie.

Przykładowe nazwy handlowe Pyralginy w Niemczech

Oryginalnym preparatem tzn tym, który pierwszy pojawił się na rynku jest Novalgin.

Dlatego za ten preparat trzeba zapłacić zdecydowanie więcej niż za leki generyczne. Kasy chorych pokrywają koszty leczenia najtańszymi preparatami. W związku z tym lekarz jest zobowiązany przepisywać tańsze leki,
a apteka je wydawać. Należy przestrzegać zawartych umów między kasami chorych a firmami.

Do najczęściej wydawanych firm należą : Liechtenstein Zentiva, Ratiopharm, 1A Pharma.


Jeśli pacjent z jakiś względów nie toleruje danej firmy to lekarz może zaznaczyć obowiązek wydania konkretnego preparatu, a czasami po rozmowie z pacjentem apteka może podjąć taką decyzję.

Jeśli przebywasz tymczasowo w Niemczech, a potrzebujesz leki na receptę to warto przed wyjazdem postarać się o kartę ubezpieczenia ważną w Unii Europejskiej. Wtedy przy okazaniu tej karty u lekarza będziesz potraktowany jak pacjent ubezpieczony w Niemczech i będą Cię obowiązywać tylko opłaty za realizację leku (czerwona recepta), a nie 100% ceny danego lekarstwa.


Pozdrawiam Weronika 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *