Praca w niemieckiej aptece – szczegóły i informacje.

Sposób zarządzania i praca w niemieckiej aptece bardzo różni się od Polskiego modelu. Przedstawię pokrótce, kto pracuje w aptece i na jaki grafik powinniśmy się nastawić.
Właścicielem apteki w Niemczech ma prawo być tylko aptekarz, czyli absolwent kierunku farmacja. Jedna osoba może prowadzić maksymalnie 4 apteki. Jeśli mamy do czynienia z rodzinną tradycją, gdzie z pokolenia
na pokolenie młoda latorośl studiuje farmację, to automatycznie powiększa się rodzinny biznes. Tak samo jest
w przypadku par, każde z małżonków może prowadzić po 4 apteki, co reasumując łącznie daje ich 8.W sytuacji, gdzie właściciel prowadzi więcej niż jedną aptekę musi zatrudnić farmaceutę na stanowisko kierownika fili.
Przykładowo Herr Müster prowadzi 3 apteki.
Pan Müster mianował siebie kierownikiem apteki, w której pracuje i jest to automatycznie apteka główna.
Do dwóch aptek – fili zatrudnił po jednym kierowniku.
Po jednym aptekarzu na aptekę to trochę za mało, więc pracę w niemieckiej aptece podobnie jak w polskiej znajdzie więcej farmaceutów. Najczęściej na jednej zmianie jest tylko jeden farmaceuta. To oczywiście nie jest regułą. Pracowałam w kilku niemieckich aptekach i bywało różnie. Zdarzało się, że na zmianie było 2 aptekarzy,
a szefowa pojawiała się na 3 godziny dziennie, tylko doglądać interesu. W innym mieście pracowałyśmy
na zmianę, zazębiając się 2 godziny w ciągu dnia. W innej aptece byłam nie licząc właścicielki piątym aptekarzem. Z kolei dla kontrastu obecnie pracuję na zmianie sama, po 10 godzin dziennie 4 dni w tygodniu.
Analogicznie jak w polskiej aptece i w niemieckiej aptece pracują technicy farmaceutyczni (niem. PTA). Technicy ukończyli
2 letnią szkołę i odbyli 6 miesięczne praktyki. Podobnie jak u nas, nie trzeba mieć matury, żeby zdobyć takie wykształcenie. Technicy wiodą prym jeśli chodzi o wykonywanie leków recepturowych. Aptekarze praktycznie
nie wchodzą do laboratorium. Na pracę w niemieckiej aptece składa się między innymi wykonanie receptury, które jest poprzedzone spisaniem protokołu, który musi zostać zatwierdzony przez aptekarza na zmianie.
Teraz czas na niespodziankę, ulgę dla tych, którzy nie znoszą zamawiać towaru. System edukacji niemieckiej wprowadził możliwość uzyskania tytułu PKA (Pharmazeutisch-kaufmännischer Angestellter ) w szkole zawodowej. Nauka trwa 3 lata, gdzie uczeń/uczennica uczęszcza na zajęcia do szkoły 2 dni w tygodniu, a przez resztę czasu uczy się zawodu od strony praktycznej pracując w aptece. PKA to ogólnie ujmując osoba od towaru – zamawia go, księguje, układa na regałach, dba o porządek, sprawdza terminy przydatności leków, rozmawia
z przedstawicielami, robi zwroty, dokłada towar na półki.
Duże niemieckie apteki zatrudniają kosmetyczki. Może to być umowa na część etatu albo wariat, że kosmetyczka pracuje tylko raz w tygodniu. W jednej z aptek, gdzie pracowałam kosmetyczka miała swoją osobną kasę fiskalną. Oprócz kosmetyków wydawała cukierki, suplementy diety i pomagała PKA. Nierzadko w roli kosmetyczki spełnia się PKA po ukończeniu kursy albo technik.
W ramach serwisu wpisało się w standard pracy niemieckiej apteki dostarczanie leków do domu, więc kolejną osobą, na którą natkniemy się w aptece jest kierowca rozwożący leki.
Nie może oczywiście zabraknąć sprzątaczki. Pani sprzątająca totalnie kłóci się z wizerunkiem przysłowiowej pani Jadzi z polskiej apteki. Pracownica dbająca o czystość może pracować w godzinach otwarcia apteki albo po jej zamknięciu.
Może się zdarzyć, że na rozmowę o pracę w niemieckiej aptece zaprosi nas osoba zarządzająca personelem, tzw. kadrowa.
To pracownik układający plany pracy, zatwierdzający urlop, planujący szkolenia, przeprowadzający rozmowy kwalifikacyjne.
Chciałabym wspomnieć o wymierającym zawodzie inżynierów farmaceutycznych. Osoby o tym tytule mieszkają na północy Niemiec i już przechodzą na emerytury. Nauka na inżyniera trwała dłużej niż na technika. Inżynier
w swoich kompetencjach jest uplasowany między aptekarzem a technikiem. Może aptekarza zastępować
w czasie otwarcia apteki i na dyżurach nocnych. Mała szansa, że się z inżynierem jeszcze zetkniemy.
A jak wyglądają godziny otwarcia niemieckiej apteki?
Na dobry początek powiem – apteki są w niedziele zamknięte z wyłączeniem, tych pełniących dyżury.
Praca w niemieckiej aptece dzieli się na pracę w aptece wolnostojącej, w centrach handlowych i przy
albo w przychodniach.
Apteki wolnostojące pracują najczęściej w tygodniu od 8 do 18.30, a w soboty od 9 do 12-13.
Apteki w i przy przychodni otwierają i zamykają podobnie z tą różnicą, że w środy i piątki są otwarte tylko do 13
i często zamknięte w soboty. Dlaczego? A dlatego, że przychodnie nie pracują w środy i piątki po południu oraz
w soboty.
Niektóre apteki są nieczynne w ciągu dnia miedzy 13 a 15. Na szczęście zdarza się to coraz rzadziej, ponieważ dla pracowników oznacza niepłatne 2 godziny przerwy. Wzięło się to z tego, że w tym przedziale przychodnie mają przerwę obiadową.
Natomiast apteki w centrach handlowych czy w pasażach pracują od poniedziałku do soboty między 8 a 20. Właściciel decyduje o godzinach pracy apteki, więc może zdecydować, że opłacalne będzie zamknąć już o 19 albo otworzyć o 9 i zamykać o 21.
Dyżury nocne i praca w niemieckiej aptece
Plany dyżurów na następujący rok apteki dostają w listopadzie roku bieżącego. Dyżur trwa zawsze 24 godziny
od 9 do 9 dnia następnego. Jeśli nasza apteka zamyka w środę o 13 to pełnimy dyżur nocny od 13.01 do następnego dnia otwarcia apteki, gdzie przyjdzie nasz zamiennik.
Wyszukiwarka dyżurów nocnych w jednej z izb aptekarskich
Gdy dyżur przypadnie w dzień świąteczny albo niedziele to musimy pojawić się przy okienku
o 9 rano i zostać w aptece do poniedziałku. Apteki różnie planują dyżury od zmian 24-godzinnych po wariant przyjścia tylko na samą nockę. W niedzielę szef może zażądać otwarcia apteki i przyśle nam do pomocy technika na parę godzin, a już po zmroku zostaniemy sami i będziemy obsługiwać przez okienko.
W zależności od wynagrodzenia dyżury mogą być płatne albo pełnimy je w ramach umowy
o pracę za darmo, co różnicuje polskie standardy.
W poprzednim wpisie opisuję jak znaleźć i szukać pracy w niemieckiej aptece, jak kształtują się zarobki i ile zajmuje nauka języka niemieckiego