apteka

Niemiecka recepta Cz. 2 – recepta prywatna

niemiecka recepta prywatna
niemiecka recepta prywatna

Prywatna recepta niemiecka jest często mylona z receptą GKV (recepta różowa).  Poniżej o tym jakie są miedzy nimi różnice i co wyróżnia receptę prywatną.

Niemiecka recepta prywatna

jest koloru niebieskiego, zielonego albo białego

taki sam format jak recepta różowa

ważność recepty 3 miesiące

lekarz może przepisać więcej niż 3 pozycje

pacjent otrzymuje receptę prywatna z powrotem po zadrukowaniu i przystawieniu pieczątki.

Gdy lekarz nie dysponuje formularzem recepty prywatnej, używa recepty różowej i całkiem na górze jest wykreślona nazwa kasy chorych i widnieje nagłówek prywatna ,,Privat” Uwaga to nie działa w drugą stronę.

Kiedy recepta różowa nie jest kompletna np. brakuje podpisu lekarza, można ją potraktować jako prywatną, płatną na 100%.

Podobnie receptę różową można potraktować jako prywatną, gdy minął termin jej ważności, a mianowicie
1 miesiąc.

Lekarze używają zamiennie druków niebieskich i zielonych recept. Zgodnie z ustalonymi zasadami recepta niebieska służy do przepisywania leków na receptę np. tabletek antykoncepcyjnych, tabletek nasennych itp. Natomiast  recepta zielona to odpowiednik wydawanej w Polsce karteczki od lekarza z listą leków OTC, które należy wykupić do zaleconej farmakoterapii. Na recepcie zielonej znajdziemy magnez dla ciężarnych, spray
na katar, ziołowe preparaty.

Może się wydawać, że recepta zielona jest zbędna, ale to nic bardziej mylnego.

Wiele kas chorych zwraca koszty leczenia lekami ziołowymi i homeopatycznymi na podstawie zadrukowanej zielonej recepty i paragonu.

Kasy chorych maja różne wytyczne, co do pokrycia kosztów za leki ziołowe czy homeopatyczne. Czasami jest to do 100 Euro rocznie, gdzie indziej 150 Euro, a niektóre kasy nie decydują finansować leków OTC. 

A czy recepta pro auctore albo pro familiae też jest prywatna?

Lekarz na dobra sprawę nie potrzebuje wypisywać na siebie czy członków swojej rodziny recepty. Wystarczy, ze okaże w aptece ważną legitymacje lekarska i może wykupić dane leki. Oczywiście na 100%.

Recepty zagraniczne

Tak jak w Polsce apteki mogą realizować recepty z innych krajów Unii Europejskiej. Recepta jest traktowana jako recepta prywatna i zwracana pacjentowi po zadrukowaniu.

Po wyjściu u Unii Wielkiej Brytanii nie robimy żadnych wyjątków. 

To co może wprawić w zakłopotanie jest Cypr, ponieważ polowa wyspy leży na terytorium Cypru a polowa należy do Turcji. W tym wypadku recepty z tureckiej strony wyspy też mogą być zrealizowane.

Odpis recepty

Nie wykonuje się odpisu prywatnej recepty niemieckiej. Bardzo często zdarza się, że pacjentowi zostały przepisane po dwa albo trzy opakowania danego leku, a w danej chwili zamierza wykupić tylko część. Zadrukowuje się receptę zgodnie z tym, co pacjent pobrał i oddaje oryginał. Pacjent może pozostałe pozycje wykupić w późniejszym czasie np. w innej aptece.

Kserokopia recepty

Część pacjentów jest ubezpieczona prywatnie, także dysponują oni tylko receptami prywatnymi i płacą za leki pełną kwotę. Większość pacjentów będzie prosiła o wykonanie kopii recepty, ponieważ musza przedłożyć recepty u swojego ubezpieczyciele w celu odzyskania pieniędzy.  Niektórzy pacjenci poproszą o wykonanie dwóch a nawet trzech kopii recepty. Czasami jest to wymóg kasy chorych, a czasami do prywatnego archiwum. Niemcy uwielbiają prowadzić dokumentację i to czasami w 2 egzemplarzach 😉

To tyle w części recepta prywatna. 

pozdrawiam

Weronika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *