Niemiecka apteka od zaplecza

Niemiecka apteka od zaplecza różni sie trochę od polskiej apteki. Jakie pomieszczenia musi mieć niemiecka apteka
i co jest poza zasięgiem wzroku pacjentów o tym poniżej.
Na początku chciałabym się skupić na elementach apteki dostępnych dla pacjentów, które można tez wyróżnić w polskich aptekach.
W zasięgu wzroku pacjenta
W Polsce farmaceuci i technicy farmaceutyczni pracują za pierwszym stołem. Natomiast w Niemczech określa się pierwszy stół jako HV (niem. Hand Verkauf). W dosłownym tłumaczeniu sprzedaż odręczna. Stąd tez pomysł na nazwę bloga am HV po polsku 😉
HV, czyli pierwszy stół dzieli apteka na leki które pracownicy maja za plecami i są to leki dostępne tylko w aptece – apothekenpflichtig i ta cześć nazywa się Sichtwahl. Po drugiej stronie mamy obszar, gdzie pacjenci mogą sami sięgnąć po produkty typu kosmetyki, suplementy diety i jest cześć o nazwie Freiwahl.
W ramach opieki farmaceutycznej każda apteka musi dysponować pokojem doradczym. To pomieszczenie, gdzie mierzy się za drobna opłata ciśnienie krwi, poziom glukozy. Pacjent może też bez skrępowania
w odosobnieniu pokazać ranę. Po niemiecku to pomieszczenie nazywa się Beratungsraum.
Tylko dla pracowników
Cześć apteki niedostępna dla pacjentów to w skrócie Back Office. W tym obszarze znajdują się szuflady
z lekami w porządku alfabetycznym albo robot, gdzie poukładane są lekarstwa. W tej strefie księguje i zamawia towar.
Przeważnie apteki maja wydzielone pomieszczenie na biuro, gdzie sprawdza się recepty, przyjmuje gości np. Przedstawicieli farmaceutycznych, przechowuje dokumentacje apteczna. Czasami w biurze stoi kanapa, gdzie farmaceuci śpią podczas dyżurów nocnych.
Obowiązkowym pomieszczeniem w każdej aptece jest laboratorium, w którym przygotowywane się leki recepturowe jak kremy, kapsułki, czopki.
Dodatkowym pomieszczeniem jest miejsce do wykonywania mieszanek herbat ziołowych. Stanowisko do mieszania surowców roślinnych nie może znajdować się w laboratorium, musi to być koniecznie w innej cześć apteki. Niestety mieszanki ziołowe coraz rzadziej wykonuje się w aptece, ponieważ tej usługi jest drogi i pacjenci kierują się do sklepów zielarskich, gdzie ceny są bardzo konkurencyjne.
W zależności od metrażu apteki niektóre maja bardzo duże magazyny, inne apteki z kolei przechowują leki
w każdej wolnej przestrzeni, nawet zdarza się w biurze.
W aptece nie może zabraknąć kuchni. Kuchni apteczne bardzo się różnią. Począwszy od kuchni jaką każdy ma w domu ze zmywarka, mikrofalówka, stołem i krzesłami po skromny blok kuchenny z zbudowaną lodówką, palnikami, zlewem i szafką na szklanki.
Każda łazienka w aptece musi oprócz toalety mieć prysznic, żeby farmaceuta pracujący na nocnym dyżurze miał możliwość skorzystania z kąpieli.
Pomieszczenia fakultatywne
Dużo metrażowe apteki dysponują tez pomieszczeniami szkoleniowymi, gdzie odbywają się rozmowy pracownicze czy szkolenia.
Apteki zaopatrujące domy starców w leki, mają pomieszczenie gdzie przygotowywane są tygodniowe kasetki
z lekami i przechowywane leki mieszkańców domu starców.
W mojej pierwszej aptece, gdzie pracowałam w Niemczech był specjalny pokój, gdzie stał przyrząd
do wykonywania pomiarów ciała w celu uszycia spersonalizowanych rajstop uciskowych.
Niektóre apteki mogą poszczycić się laboratoriami, gdzie przygotowywane są leki cytostatyczne. Jednakże takie apteki należą do zdecydowanej rzadkości.
Podsumowując
Pacjenci widzą tylko niewielką cześć przestrzeni, na którą składa się apteka. Po moim opisie może się wydawać, że apteki mają ogromne zaplecza. W większości przypadków pomieszczenia są małe, ale dobrze zorganizowane. Właściciele aptek wynajmują budynki czy to obiekty handlowe i nie mogą sobie pozwolić na przebudowę na własną rękę.
W zależności od tego na co ukierunkowane są apteki mają one więcej dodatkowych, wyspecjalizowanych pomieszczeń.
Słowniczek
am HV – za pierwszym stołem
Freiwahl – obszar apteki, gdzie pacjenci sami mogą sięgać po towary
Sichtwahl – obszar apteki za pierwszym stołem, gdzie znajdują się leki OTC mi.in. na przeziębienie, alergię
apothekenpflichtig – leki, które można kupić tylko w aptece
verschreibungspflichtig – leki na receptę
Beratungsraum – pokój doradczy
Back Office – część biurowa
Labor – laboratorium
Mam nadzieję, że artykuł był interesujący.
Pozdrawiam Weronika