apteka

Fartuch w niemieckiej aptece – tak czy nie?

zdjęcie wykonane na potrzeby artykułu :)
zdjęcie wykonane na potrzeby tego artykułu 😉

Pierwsze co nasuwa się na myśl o farmaceucie czy techniku farmaceutycznym to nic innego jak  śnieżnobiały fartuch. Czy tak samo personel apteczny wizualizują sobie pacjenci z Niemiec?

Biały fartuch – jeszcze na czasie czy przeżytek?

Fartuch w niemieckiej aptece nie jest jedyna możliwa odzieżą ochronną i niestety coraz rzadziej widzi się farmaceutów i techników farmacji za pierwszym stołem w kitlu. Można pokusić sie o stwierdzenie, ze zwolennikami tradycyjnego wyglądu aptekarza są właściciele z mniejszych miast i z grubszym bagażem doświadczeń.

Uniform, potocznie mówiąc strój roboczy.

Coraz częściej właściciele aptek decydują zastąpić się fartuchy innym rodzajem garderoby i z pomocą śpieszą im liczne firmy produkujące odzież robocza. Firmy rozsyłają regularnie katalogi, gdzie proponują koszulki polo, koszule, bluzy, marynarki, spodnie, T-shirty z logo i nazwą konkretnej apteki.

Przez krótki czas pracowałam w aptece, gdzie na strój pracowniczy składały sie czerwona koszula, beżowe prześwitujące spodnie i marynarka. Koleżanka podsumowała, że w tym przebraniu wyglądam jak pracownik tanich linii lotniczych. 

Zdarzają sie i intensywnie zielone koszulki polo z krótkim rękawem, gdzie zimą trzeba się zaopatrzyć w białą koszulkę z długim rękawem, żeby nie zmarznąć.

Często widzę na szkoleniach aptekarki i techników farmacji bluzach z polaru na plecach dumnie po godzinach reklamujących swoje miejsce pracy.

Nie fartuch, nie uniform, a więc model brytyjski.

Kiedy szef ma do czynienia z krnąbrnym personelem, który nie może sie zdecydować na fason i kolor koszulki, albo takowa leży w głębi aptecznej szafy, to pracuje się tak jak się przyszło, w prywatnym ubraniu.

Tutaj zdania są podzielone, osoby którym zależy na dobrym wizerunku, lubiącym się wystroić takie rozwiązanie bardzo pasuje. Po przeciwnej stronie znajduje sie oszczędniejsza, praktyczniejsza strona narodu niemieckiego, która uważa, że w pracy niszczą się prywatne ubrania i lepiej założyć uniform.

Kto płaci za fartuch i uniform?

Tak naprawdę to jest uzależnione od dobrej woli właściciela. Nie mniej jednak często wygląda to podobnie jak w Polsce, że fartuch trzeba zakupić w wlaśnej kieszeni.

W przypadku uniformów to kupuje bądź wynajmuje je szef.

W aptece, gdzie pracuje fartuchy są wypożyczone. Każdy pracownik ma 3 fartuchy na zmianę i są one opisane jego nazwiskiem.

Czy fartuch i uniform trzeba prac w domu?

W gruncie rzeczy przyjęło sie, ze ubranie robocze należy prac w domu.

W sytuacji, gdzie szef wynajmuje fartuchy firma zewnętrzna zabiera je raz w tygodniu do czyszczenia, prasowania i naprawy.

Ta kwestia nie została pominięta przy rozliczeniu podatkowym. Mamy prawo składając rozliczenie podatkowe  do urzędu skarbowego podać kwotę jaka wydaliśmy przez rok na pranie fartucha. Jest na to odpowiednia formuła, kwota wynosi ok. 350 Euro.

Oczywiście czas na przebranie nie jest wliczany w pensum, wiec im bardziej złożony uniform tym prędzej musimy się pojawić w pracy. Dlatego tak wiele Niemców przychodzi do pracy już w ubraniu służbowym.

Podsumowując:

  • jeśli wybierasz się na rozmowę o pracę to zapytaj jaki strój obowiązuje w pracy.
  • spakuj do walizki fartuchy z Polski, a nóż mogą się przydać. W Niemczech ceny fartuchów zaczynają się od 60 Euro.
  • zbieraj paragony za fartuchy bez różnicy czy w złotych czy w euro możesz je odliczyć od podatku (podobnie jak buty, laczki).
  • Fartucha w niemieckiej aptece niestety nie dostaniesz od przedstawiciela farmaceutycznego, co najwyżej garść informacji o nowym preparacie.

Może to Ci się wydawać zabawne, ale są pracownicy, którzy rezygnują z pracy czy jej nie podejmują właśnie przez uniform.

Podsyłam link do artykułu kto pracuje w niemieckiej aptece.

https://amhvpopolsku.pl/praca-w-aptece-struktura-organizacja-godziny-otwarcia/

Oraz link do apteki, gdzie pracowałam, możesz rzucić okien na to przebranie.

https://die-neue-apotheke.com/ueber-uns/

Pozdrawiam

Weronika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *