leki

EllaOne® w Niemczech

EllaOne w Niemczech
procedura wydania tabletki EllaOne w Niemczech

Tabletka EllaOne® w Niemczech jest dostępna bez recepty. Czy każdy może kupić popularną ,,tabletkę po”? Odpowiedź na to pytanie i inne kwestię poniżej.

EllaOne® w Niemczech w przeciwieństwie do Polski jest dostępna bez recepty. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że nie dochodzi do nadużyć w przyjmowaniu i nie jest to lek, który sprzedaję codziennie. Wydaje mi się, że może to być związane z innym podejściem do seksu w tym kraju. Coraz to młodsze dziewczyny przychodzą realizować receptę na tabletki antykoncepcyjne w towarzystwie rodziców
czy koleżanek. Nierzadko to rodzice wykupują swojej niespełna 15-letniej córce pigułki.

Czy tabletkę EllaOne® w Niemczech może kupić osoba trzecia?

W większości przypadków EllaOne® jest wydawana osobie zainteresowanej. Farmaceuci i technicy farmaceutyczni z reguły odmawiają sprzedaży tabletki chłopakowi, partnerowi czy mężowi dziewczyny, kobiety.

Czy tabletkę EllaOne® można wydać osobie niepełnoletniej?

Opiekę prawną nad młodzieżą do chwili ukończenia 18 roku życia pełnią rodzice. Z tego względu niechętnie sprzedaje się ,,tabletkę po’’ nastolatkom. Sugeruje się ponowne przyjście do apteki w towarzystwie mamy
albo taty. Gdy sytuacja jest pilna, można zawsze wykonać telefon do rodziców i upewnić się, że wyrażają zgodę na sprzedaż EllaOne®.

Czy tabletkę EllaOne® może przepisać ginekolog?

Zgodnie z prawem niemieckim kobieta do momentu ukończenia 22 roku życia ma prawo otrzymać  receptę  GKV (recepta różowa) na tabletki antykoncepcyjne i tabletkę po. Do 18 roku życia leki te będą wydawane bezpłatnie, a między 18 i 22 za opłatą 5 Euro.

Przy wydawaniu EllaOne® w Niemczech prywatnie młodej dziewczynie zawsze sugeruje wzięcie paragonu
i udanie się w najbliższym czasie do lekarza do receptę.  Z paragonem i receptą pacjentka może odzyskać wydane pieniądze. Oczywiście pod warunkiem, że nie ma ukończonych 22 lat.

Do tej pory miałam jedną receptę, gdzie lekarz zapisał dziewczynie na jednej recepcie tabletki antykoncepcyjne  i  EllaOne®.

Ile kosztuje tabletka EllaOne®?

Koszt preparatu kształtuje się od 33 do 39 Euro. Ceny ustalają apteki indywidualnie. W aptekach internetowych cena plasuje się w dolnym pułapie.

Czy EllaOne® w Niemczech można kupić jak każde inne tabletki i czy istnieje specjalna procedura?

Niektóre apteki przed wydaniem EllaOne®  przy użyciu specjalnego formularza przeprowadzają wywiad
z pacjentką. 

Oto lista pytań:

  • wiek
  • dlaczego pacjenta potrzebuje ,,tabletkę po” : brak zabezpieczenia, pękniecie prezerwatywy czy zapomniała przyjąć antykoncepcje albo inny powód
  • data i godzina stosunku
  • ciąża
  • termin ostatniej miesiączki i pytania  o długość, przebieg i coś niepokojącego podczas ostatniego krwawienia
  • choroby jak np. tromboza w rodzinie
  • Karmienie
  • przyjmowanie innych leków
  • przyjęcie w przeszłości ,,tabletki po”, jeśli tak to czy z przepisu lekarza

Jeśli farmaceuta bądź technik farmacji po przeprowadzeniu wywiadu zdecyduje się wydać tabletkę musi zaznaczyć jaki to preparat. W sytuacji  gdy odmówi sprzedaży, powinien to uargumentować.

Apteka może też zalecić wizytę u ginekologa.

Formularz jest anonimowy, podpisany przez osobę, która przeprowadzała wywiad i przechowywany w aptece.

Zdarza się, że tylko farmaceuta wydaje ,,tabletki po’’. Tak było w mojej pierwszej aptece, gdzie krótko przed zamknięciem w soboty ktoś potrzebował ten lek. Kolejka się kłębiła, na zmianie była jeszcze jedna techniczka,
a tu formularz do wypełnienia. Taka sytuacja nie była wygodna ani dla pacjentki ani dla mnie.

Z jednej strony rodzi się pytania po co biurokracja, kiedy tabletka jest dostępna bez recepty.  Apteka chce mieć pewność  czy zażycie leku na pewno jest konieczne i bezpieczne. Dzięki formularzowi pacjentka zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji, musi odpowiedzieć na intymnie i krępujące pytania przed totalnie obcą osobą. Możliwe, że takiemu doświadczeniu wybierze w przyszłości inną metodę antykoncepcji albo zacznie ją stosować. Bardzo przestrzegamy młode dziewczyny, że EllaOne® to ostateczność i nadmierne przyjmowanie może skutkować problemami z płodnością w przyszłości.

Ja pracuję bez formularza,  uważam, że wzbudza duże zainteresowania wśród innych pacjentów apteki. Zadaje te pytania, by upewnić się czy należy wydać preparat. Techniczki zawsze posługują się formularzem,
żeby o niczym nie zapomnieć.

Odmowa sprzedaży tabletki jest kwestią dyskusyjną. Farmaceuta ma wiedzę, która dają mu prawo decyzji,
z drugiej strony to wola pacjentki. Jeśli nie kupi tego u nas, pójdzie do innej apteki, nakłamie i jej wydadzą preparat. Dochodzi jeszcze kwestia, a co jak odmówimy sprzedaży i pacjentka zajdzie w ciążę choć zapewnialiśmy, że tak się nie stanie. Może wtedy pozwać do sądu tę konkretną osobę.

Choć producent EllaOne® deklaruje, że BMI i waga nie wpływają na działanie tabletki. Ja spotkałam się
z badaniami, które podkreślały, że waga powyżej 85kg i BMI większe od 35 mogą powodować niedostateczne działanie leku. W takiej sytuacji zaleca się przyjęcie 2 tabletek.  Myślę, że taką decyzje warto skonsultować
z ginekologiem, bo jest to duża dawka hormonów. Chcemy pomóc, a nie zaszkodzić, dlatego warto skorzystać zawsze z porady apteki.

Tutaj link z tabelką jak poprowadzić rozmowę z pacjentką, kiedy wysłać od lekarza i jak wygląda odpłatność.

https://www.deutschesapothekenportal.de/rezept-retax/dap-retax-arbeitshilfen/otc-arzneimittel/pille-danach/

Mam nadzieję, że artykuł był ciekawy.

Pozdrawiam

Weronika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *