informacje

Dokształcanie farmaceutów w Niemczech – jak zostać managerem AMTS?

certyfikat managera AMTS
certyfikat managera AMTS

W starzejącym się społeczeństwie prawidłowa

i zoptymalizowana farmakoterapia odgrywa bardzo dużą rolę. Lekarze rodzinni i lekarze specjaliście często wdrażają sprzeczne ze sobą plany leczenia. Tutaj sytuację może skorygować farmaceuta, manager AMTS.

Kto to jest manager AMTS?

To farmaceuta, który ukończył kurs/ studium podyplomowe na kierunku manager AMTS w izbie aptekarskiej Westfalen-Lippe. Tytuł przyznawany jest na 3 lata. Po tym okresie obowiązuje dokształcanie farmaceutów

w Niemczech poprzez odbycie szkolenia uzupełniającego bądź przedstawienie  nowych analiz lekowych.

Jak wygląda rekrutacja na studium podyplomowe  managera AMTS?

Ze strony izby https://www.akwl.de/inhalt.php?lid=684 należy pobrać formularz i wypełniony odesłać.Każdy werbujący się farmaceuta musi mieć opiekuna  z ważnym certyfikatem dokształcającym. Taki opiekun powinien pracować w tej samej aptece albo w innym oddziale należącym do tego samego właściciela.  W moim przypadku ja sama byłam swoim opiekunem. Certyfikat dokształcający uzyskuje się po zdobyciu określonej liczby punktów edukacyjnych, ale o tym innym razem.Po otrzymaniu odpowiedzi z izby można rejestrować się na zajęcia.

Przebieg studium podyplomowego na managera AMTS

Na studium podyplomowe składają się :

Seminarium podstawowe – AMTS-BASISSEMINAR
Curriculum der Bundesapothekerkammer „Medikationsanalyse, Medikationsmanagement als Prozess“

3 seminaria specjalistyczne – AMTS-AUFBAUSEMINARE

5 przypadków analiz lekowych do wykonania samodzielnie –  fünf Medikationsanalysen

Sympozjum podsumowujące – AMTS-Symposium

Czas na zakończenie studium to maksymalnie rok.

Nabór na studium jest organizowany 2 razy w roku. Pierwszeństwo mają członkowie rodzinnej izby, dla których jest ono darmowe. Farmaceuci z innych izb musza liczyć się z wydatkiem rzędu 91 € za każde seminarium. Alternatywa jest szkolenie Athina w izbie Nordrhein. Należy przygotować 3 przypadki.

Ile czasu zabrało mi zdobycie tytułu managera AMTS?

Na seminarium podstawowe zapisałam się w listopadzie 2019. 2 seminaria specjalistyczne miały miejsce
w styczniu i lutym 2020, trzecie seminarium wysłuchałam w sierpniu. Dzieląc uczestnictwo w seminariach
na zimę i lato zyskałam więcej czasu na opracowanie analiz lekowych. Po odbyciu 3 seminariów należy
w przeciągu ok. 3 miesięcy wysłać analizy lekowe, ponieważ po takim czasie jest planowane sympozjum podsumowujące.
Dla mnie to było za mało czasu, dlatego jedno seminarium zostawiłam sobie na później i zyskiwała tym samym więcej czasu na przeprowadzenie projektu.

Jak wygląda przebieg studium?

Szkolenia podstawowe odbywają się w różnych miastach
w hotelach. Natomiast specjalistyczne  na uczelni w Muenster. W dobie pandemii oczywiście wszystko zdalnie jako webinary. Każdy trwa po ok. 8-9 godzin zegarowych. Zajęcia są podzielone na bloki wykładowe z  krótkimi przerwami kawowymi i jedną dłuższą obiadową.
Po pierwszym seminarium specjalistycznym izba wysyła link, do strony internetowej, gdzie należy pobrać program do przeprowadzania analiz. Program wykrywa działania niepożądane między lekami. 

Opracowywanie analiz 

5 analiz oznacza pracę z 5 pacjentami.

W czasie pandemii, gdzie kontakty powinny być ograniczone najlepiej korzystać planów lekowych mieszkańców domów starców. Praca sprowadza się do analizy planu przyjmowania leków od lekarza, a tym co faktycznie pacjent przyjmuje.Gdy nie ma takiej możliwości musimy sami znaleźć chętnych pacjentów. Pacjenci muszą podpisać zgodę na przetwarzanie danych, wszystko jest anonimowe. Ustalamy 1 termin, gdzie pacjent przynosi leki, który przyjmuje tzn. brown bag albo bazujemy na karcie pacjenta, bądź na realizowanych receptach. Na 2 spotkaniu omawiamy z pacjentem czy wie jak leki prawidłowo przyjmować, czy wie na co są poszczególne preparaty, jak się ogólnie czuje i czy się na coś specjalnie uskarża, oczywiście w oparciu o plan lekowy, który przygotował lekarz. Gdy występują działania niepożądane, podwójna farmakoterapia od lekarza rodzinnego
i specjalisty, rozbieżności z planem lekowym, a tym co faktycznie pacjent codziennie łyka, należy nawiązać kontakt z lekarzem. 3 spotkanie po ustalenie czy polepszył się stan zdrowia pacjenta po skorygowaniu farmakoterapii, czy lekarz zgodził się na sugerowane zmiany leków bądź wykluczenie jakiegoś/ zastąpienie.

Co zyskuje apteka ?

Dokształcenie farmaceutów w Niemczech podnosi atrakcyjność danej apteki. Apteka zyskuje miano certyfikowanej apteki AMTS. Pocztą przychodzi certyfikat i naklejki na szybkę. To reklama dla apteki i może tym samym zyskać nowych pacjentów. Obecnie tylko jedna z wielu kas chorych płaci za przeprowadzenie analizy lekowej i to aż 80 Euro.

Starałam się streścić jak tylko można było. Bo jak mawiają Niemcy lange Rede, kurzer Sinn – długa przemowa, mały sens 😉

pozdrawiam

Weronika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *